RSS
Top keyword:  SEX MALAYASIA  SEX LOVE  sex partners  sex  transformer
Current Page:| Home>People>

Tun Dr Mahathir Mohamad

From: Author: Date:2008-05-19 Click:

Profile of Tun Dr Mahathir Mohamad

Tun Dr. Mahathir bin Mohamad became the fourth Prime Minister of Malaysia on 16 July 1981.

Born on 20 December 1925 in Alor Setar, the capital of the State of Kedah, Dr. Mahathir did his early and secondary education in his home town. In 1947, he gained admission into the King Edward VII College of Medicine in Singapore.Upon graduation, he joined the Malaysian government service as a Medical Officer. He left in 1957 to set up his own practice in Alor Setar.

Dr. Mahathir has been active in politics since 1945. He has been a member of the United Malays National Organisation (UMNO) since its inception in 1946.He was first elected as a Member of Parliament following the General Elections in 1964. However, he lost his seat in the subsequent General Election in 1969.Owing to his keen interest in the country's education, he was appointed Chairman of the first Higher Education Council in 1968, Member of the Higher Education Advisory Council in 1972, Member of the University Court and University of Malaya Council, and Chairman of the National University Council in 1974.In 1973, Dr. Mahathir was appointed a Senator. He relinquished this post in order to contest in the 1974 General Elections where he was returned unopposed. Following the elections, Dr. Mahathir was appointed the Minister of Education.

In 1976, Dr. Mahathir was made Deputy Prime Minister in addition to his Education portfolio. In a Cabinet reshuffle two years later, he relinquished the Education portfolio for that of Trade and Industry. As Minister of Trade and Industry, he led several investment promotion missions overseas.

Dr. Mahathir was elected as one of the three Vice Presidents of UMNO in 1975. In 1978, he won the Deputy President seat and in 1981, he was appointed President of the party. He was returned unopposed as President in 1984.

In the 1987 party elections, Dr. Mahathir defeated his challenger to retain the Presidency and in 1990 and 1993, he was again returned unopposed as party President. Under his leadership, the ruling party Barisan Nasional (National Front) won landslide victories in the 1982, 1986, 1990, 1995 and 1999 General Elections.

Dr. Mahathir is married to a doctor, Tun Dr. Siti Hasmah bt Mohd Ali, and they have seven children Marina, Mirzan, Melinda, Mokhzani, Mukhriz, Maizura, and Mazhar.



Tun Dr Mahathir Mohamad is Malaysia Former Prime Minister.

Dr Mahathir joined Umno at its inception in 1946.

He became a Member of Parliament in 1964 when he won the Kota Setar Selatan seat.

He lost the seat in the following general election in 1969.

Following the May 13, 1969, riots Dr Mahathir was sacked from the Umno Supreme Council on July 12 because of the widespread distribution of his letter to first Prime Minister Tunku Abdul Rahman criticising Tunku’s manner of handling the country’s administration.

Dr Mahathir rejoined Umno on March 7, 1972 and was appointed Senator in 1973. He relinquished the senatorship post a year later to contest the Kubang Pasu seat in the general elections. He was returned unopposed and was appointed Minister of Education.

In 1975, Dr Mahathir became one of the three vice-presidents of Umno.

Tun Hussein Onn appointed Dr Mahathir Deputy Prime Minister on Sept 15, 1978.

Dr Mahathir was Prime Minister of Malaysia from July 16, 1981, until Oct 31, 2003.



 
.


History of Tun Dr Mahathir joining UMNO

1946: Joined United Malays National Organisation (Umno).

1947: While a medical student, he wrote extensive anti-colonial commentaries in Malay newspapers under the pen-name "Che Det".

1957: Resigned from government service as a doctor. Starts private practice.

1964: Entered active politics as Kota Star Selatan MP.

1965-1969: Member, Umno Supreme Council.

Sept 1969: Expelled from Umno for disciplinary reasons. Re-admitted on March 7, 1972.

June 1972: Elected a member of the Umno Supreme Council with the highest number of votes. Lost in the election for an Umno Vice-President post.

Dec 1972: Appointed a Senator by the Kedah State Legislative Assembly.

1974-2004: MP for Kubang Pasu, Kedah.

Sept 1974: Education Minister.

June 1975: Umno Vice-President.

March 1976: Deputy Prime Minister & Minister of Education.

1977: Acting Chairman, Umno Liaison Committee, Malacca.

Jan 1978: Deputy Prime Minister & Trade and Industry Minister.

May 1978: Chairman, Perak Umno Liaison Committee.

Sept 1978: Umno Deputy President.

June 1981: Barisan Nasional Chairman.

June 1981: Umno President.

July 16 1981: Fourth Prime Minister of Malaysia, Minister of Defence (until 1986) and Minister of Home Affairs (until 1999).

July 17 1987: Umno Political Bureau Chairman.

Feb 16 1988: Pro-tem President of Umno Baru. Umno was declared an illegal society on Feb 4, 1988.

Dec 1993: Kelantan Umno Chairman. Chairman, Politics and Constitution Committees of the Supreme Council.

Sept 1998-Jan 1999: Finance Minister. June 2001 - Finance Minister.

June 22 2002: Announced his intention to resign from all political and government posts at the final day of the 56th Umno assembly. Appeals from Umno Supreme Council members.

Oct 31 2003: Retired as PM and Umno president after 22 years.

Sept 2006: Fails in bid to be an Umno delegate for the Umno general assembly coming in ninth out of 15 contestants in the Kubang Pasu division.

May 19 2008: Quits Umno


Tun Dr  Mahathir Blog

Blog Address: http://www.chedet.com/

Tun Dr Mahathir Photo Gallery

Big News About Tun Dr Mahathir

 

Date News Headline
19 May 2008 Tun Dr. Mahathir Quit UMNO
   


0
Previous Page:End Page
Next Page:Ezam Mohd Nor
New CommentTotal 0 Number of User comments published
Post Comment
Comment:Not more than 250 words, to audit, please consciously abide by the Internet-related policies and regulations.
Userid: Password:
Anonymous?
Sign up
List